۱۳۹۹/۰۳/۰۶

انواع گیتار آکوستیک و الکتریک و سبک های آن ها را بهتر بشناسید

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

بطور کلی گیتارها به دو دسته بندی گیتارهای آکوستیک و گیتارهای الکتریک تقسیم بندی میشوند. هرکدام از این گروه گیتارها انواع مختلفی دارند که در این مطلب به شرح آنها خواهیم پرداخت:

گیتار آکوستیک

سازهای آکوستیک بطور کلی سازهایی هستند که دارای تقویت کننده ی الکتریکی نمیباشند و مکانیزم فیزیکی دستگاه است که صدا را به گوش شنونده میرساند. گیتار آکوستیک نیز گیتاریست که صدای تولیدشده توسط سیم ها از طریق هیچ تقویت کننده ای پخش نمیشود، بلکه تنها بوسیله ی بدنه ی چوبی گیتار که تو خالی است صدا تقویت شده و به گوش شنونده میرسد. گیتار آکوستیک دارای ۶ سیم فلزی است که معمولا ضخامت زیرترین سیم حدود سیزده هزارم اینچ و بم ترین آنها حدود پنجاه و شش هزارم اینچ میباشد. دو صفحه ی چوبی از طریق یک قطعه ی چوبی منحنی شکل در پهلوها به هم متصل شده اند، یک دایره ی بزرگ رو صفحه ی رویی ساز سوراخ و کل ساز توخالی است. جای قرار گرفتن سوراخ، تعداد آنها و ابعادشان بر صدای ساز و ویژگی های آکوستیکی آن تاثیر خواهد داشت.

نوع صدای گیتار آکوستیک به سبب وجود سیم های کاملا فلزی و همینطور چوب مورداستفاده در ساخت بدنه، زنگ بخصوصی خواهد داشت. با استفاده از این ساز سبک های بلوز، فولک، راک و کانتری قابل نواختن به شکل تخصصی میباشند، و البته برای نواختن قزعات کلاسیک یا پاپ نیز میتوان از آن استفاده کرد.

گیتار کلاسیک

در گیتار کلاسیک سه سیم پایینی از جنس نایلون هستند. تاریخ گیتار کلاسیک ریشه در رمان های بسیار کهن دارد و بطور مشخص قابل شناسایی نبوده است. اما آنچه که تا به امروز تایید شده است این است که این ساز در قرون یک و دوی قبل از میلاد در خاور نزدیک وجود داشته و نواخته میشده است.

درباره ی سفر نیاکان گیتار از دربار هارون الرشید تا اندلس و تکاملش در آن سرزمین داستان های زیادی گفته شده است. اما باور اکثریت بر این است که گیتار در اروپا و خصوصا در اسپانیا رشد و تکامل یافته تا به گیتار امروزی تبدیل شده است و به همین دلیل بسیاری از گیتاریست های مطرح سبک کلاسیک در جهان اروپایی بوده اند.لندن یکی از شهرهایی است که همواره گیتار و گیتاریست های حرفه ای در آن حضور داشته اند از جمله دیوید بدفورد و پیتر مکسول دیویس، آهنگسازانی که قطعاتی برای گیتار ساختند و این ساز را به انگلیسی ها معرفی کردند.

گیتار فلامنکو

گیتار فلامنکو یا گیتار فولک که سه یا دو سیم پایینی فلری هستند. بنابراین تفاوت این دو گیتار در جنس سیم های آنهاست. ممکن است برای نوازندگان تازه کار تشخیص گیتارهای مختلف از هم کمی مشکل باشد ولی با لمس سیم های گیتار متوجه فلزی یا نایلونی بودن آنها خواهید شد. همچنین در قسمت اتصال سیم ها به گیتار یا قسمت خرک یا بریج میتوانید این تفاوت را تشخیص دهید. در گیتار کلاسیک سیم ها از طریق گره به خرک وصل شده اند درصورتیکه درگیتار آکوستیک سیم ها داخل بدنه قرار گرفته و از طریق میخ محکم شده اند.

گیتار الکتریک

بدنه ی این نوع گیتار برعکس گیتارهای آکوستیک تو پر است و خود دستگاه صدایی تولید نمیکند بلکه از طریق افکت و تقویت کننده ها صدا را تولید و پخش میکند. و به همین دلیل به آن گیتار الکتریک یا گیتار برقی میگویند. 

گیتار الکتریک بدنه ای از جنس چوب و شش سیم از جنس فلز دارد، البته انواع دیگری از این ساز دارای هفت سیم یا دو تا سه دسته میباشند. با گیتار الکتریک سبک های مختلفی از جمله راک، متال و زیرمجموعه های آنها نواخته میشود.

اما نکته ای که شاید برای خیلی ها سوال باشد این است که آیا برای یادگیری گیتار الکتریک، لازم است ابتدا گیتار کلاسیک یا آکوستیک یا انواع دیگر آن را بیاموزند؟ پاسخ این است که خیر، آموختن گیتار الکتریک به هیچ پیش نیازی احتیاج دارد، بلکه به عنوان یک ساز مستقل قابل یادگیری و نواختن میباشد. و حتی با وجود شباهت های ظاهری و واقعبی بین این دو ساز، اما در عمل گیتار الکترونیک با انواع دیگر گیتارها بسیار تفاوت دارد.

گیتارهای الکتریک مانند انواع دیگر گیتارها بدنه ای ندارند که صوت حاصل از ارتعاش شیم ها را تقویت کرده و به گوش شنونده برساند، بنابراین این کار از طریق آمپلی فایر انجام میشود. بنابراین ارتعاش سیم از طریق پیکاب به جریان الکتریکی تبدیل شده و به دستگاهی به نام افکت فرستاده میشود، در آنجا پردازش شده، به صوت تبدیل شده و از طریق آمپلی فایر به گوش میرسد.

از نوازندگان بزرگ و بنام این ساز میتوان افرادی مثل جو ساتریانی، دیوید گیلمور، اسلش، گری مور، پل گیلبرت، ادی ون هال و اینگوی مالمستین و … هستند که هرکدام سبک مخصوص به خود را دارند. برای پیدا کردن سبک موردعلاقه ی خود لازم است مطالعه ی زیادی در این زمینه انجام دهید و سبک های مختلف را گوش بدهید. گیتار الکتریک هم با انگشت و هم با پیک قابل نواختن است و سبک های بسیار متنوعی دارد.

گیتار الکتریک به سه دسته بندی اصلی : گیتار الکتریک استاندارد، گیتار نیمه آکوستیک و گیتار بیس تقسیم میشود. گیتار بیس برخلاف سایر گیتارها که شش سیم دارند، فقط چهار سیم دارد و تن صدای بم و عمیقی دارد. وزن این گیتار سنگین تر و طول آن بلندتر از سایر گیتار هاست و  برای نواختن آن به آمپلی فایر نیاز است. معمولا از گیتارهای بیس برای نواختن در کنار یک گیتار دیگر استفاده میشود و برای یادگیری آن بهتر است ابتدا گیتارهای عادی را یاد بگیرید.

سبک های نواختن گیتار

اگر به تازگی تصمیم گرفته اید نواختن گیتار را بیاموزید، باید بدانید که به چه سبکی علاقه مندید و چه سبکی را میخواهید ادامه دهید. گیتار سبک های مختلفی دارد که در این مقاله به معرفی آنها خواهیم پرداخت. رایج ترین و محبوب ترین سبک ها در ایران پاپ، کلاسیک و فلامنکو هستند. سبک های دیگری هم وجود دارند که مهم ترین آنها را نیز بررسی خواهیم کرد. سبک های مختلف موسیقی را میتوان حاصل دوره های تاریخی مختلف دانست، زیرا در هر دوره ی زمانی با توجه به مقتضیات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی یا اعتقادی انواع هنر نیز تحت تاثیر قرار میگیرند. آثار مختلف موسیقی متاثر از شرایط حاکم بر جامعه یا به سفارش اشراف و دربار ساخته میشدند.

سبک کلاسیک

بین سال های ۱۷۵۰ تا ۱۸۲۰ میلادی موسیقی کلاسیک زاده شد. در این دوران کم کم موسیقی از انحصار اشراف زادگان و دربار خارج شده و در دسترس طبقه ی متوسط که رو به افزایش بودند قرار گرفت. با بهتر شدن شرایط مالی طبقه ی متوسط و اطمینان از داشتن رفاه، میل و درخواست شنیدن موسیقی در این طبقه افزایش یافت، و کم کم خود و فرزندانشان شروع به آموختن نواختن سازهای موسیقی کردند. پس از آن آهنگ های بیشتری ساخته شد و نت نویسی معمول تر و بیشتر شد، موسیقی در زندگی مردم جاری شد و قطعاتی که ساخته و اجرا میشد به سلیقه ی مردم نزدیکتر شد، درواقع سبک پاپ نیز از دل سبک کلاسیک به وجود آمد.

در دوره ی موسیقی کلاسیک هنرمندان بزرگی از جمله موتسارت، بتهوون و هایدن زندگی میکردند که با ادامه دادن سبک کلاسیک شما میتوانید آثار و قطعات گوش نواز مربوط به این دوره را بنوازید. نواختن گیتار به سبک کلاسیک نیازمند مهارت در ملودی نوازی و آرپژ میباشد. برای نواختن گیتار کلاسیک درصورتیکه راست دست هستید، گیتار را بر پای چپ میگذارید و برای نواختن سیم ها هم از انگشت ها استفاده میکنید.

سبک فلامنکو

سبک فلامنکو درواقع از موسیقی اصیل اسپانیایی سرچشمه گرفته است. این سبک در ابتدا بیشتر شامل آواز و رقص اسپانیایی بود و گیتار تنها نقش تکمیل کننده را داشت، به مرور زمان و در ابتدای قرن  بود که نقش گیتار در این سبک پررنگ تر شده و به ساز اصلی در این سبک تبدیل شد. بعد از آن قطعاتی برای گیتار فلامنکو و بدون کلام نیز ساخته شدند. این سبک موسیقی چکیده ای از فرهنگ و جو موجود در سرزمین آندلس، که در جنوب اسپانیا قرار داشت، در قرون ۸ تا ۱۵ است و سبکی بسیار بی نظیر و خیره کننده میباشد. از نوازندگان مطرح این سبک میتوان افرادی مانند پاکو دلوسیا، گروه جیپسی کینگز که اکثر ایرانی ها با آنها آشنا هستند، اتمار لیبرت و آرمیک که نوازنده ی ایرانی میباشد، را نام برد. 

برای نوازندگی گیتار در سبک فلامنکو، اگر راست دست باشید، همه ی چهار انگشت دست راست به سیم ها ضربه میزنند و همینطور تکنیک های ریتم نوازی مختلف و زیبایی در این سبک وجود دارد از جمله راسگوادا.

سبک پاپ

سبک موسیقی پاپ برگرفته از کلمه ی  popular در انگلیسی است که معنای آن مردمی و رایج است. این سبک، سبکی از موسیقی است که اکثر اقشار جامعه یا آن ارتباط برقرار میکنند و مختص طبقه ی خاصی نیست، عموما بدون پیچیدگی های خاص و به زبان ساده و خودمانی احساسات را به شنونده منتقل میکند. به همین دلیل این نوع موسیقی معمولا مخاطب زیادی دارد. بنابراین سبک پاپ شامل تکنیک بخصوص و مشخصی نمیشود و هر اثری که موردتوجه عموم قرار بگیرد و برای همگان قابل درک باشد در این دسته بندی قرار میگیرد. به همین دلیل، دراین سبک میتوان هم با انگشت و هم با پیک به سیم ها ضربه زد، همراهی با آواز نیز در این سبک بسیار مرسوم است. 

سبک های دیگر گیتار

از سبک های دیگر برای نواختن گیتار میتوان به سبک جز (jazz) اشاره کرد که سبکی بسیار پرمایه و مهم و تاثیرگذار است و از ارکان بسیار مهم آن میتوان به بداهه نوازی اشاره کرد. سبک های جدیدتری مثل راک و متال نیز برآمده از دل موسیقی جز میباشند.

سبک بلوز نیز برگرفته از موسیقی اصیل سیاه پوستان آفریقایی مهاجر به آمریکا میباشد. برای نواختن گیتار در هرکدام از این سبک ها باید نوع گیتار مناسب را انتخاب کنید.

یک سبک دیگر موسیقی، سبک کانتری میباشد که درواقع موسیقی محلی آمریکا محسوب میشود. این سبک که طرفداران زیادی برای خود کسب کرده نیز باید با گیتار مناسب نواخته شود. برای نواختن در سبک هایی که در این قسمت به آنها اشاره شد لازم است از گیتارهای آکوستیک فلزی و گیتار الکتریک که با پیک زده میشود استفاده شود.

چه سبکی در نوازندگی گیتار را انتخاب کنم

آسان ترین راه برای انتخاب سبک مناسب این است که انواع مختلف سبک ها را بشناسید و به انواع آنها گوش بدهید، و بعد تصمیم بگیرید که کدام موردعلاقه ی شماست. لازم است بدانید که هر سبکی که انتخاب کنید لازم است اصول پایه ی موسیقی، نت و گیتار را بیاموزید و پس از آموزش های اولیه مثل ریتم، آکورد و آرپژ، سبک موردعلاقه ی خودتان را ادامه دهید. 

بنابراین میتوانید تا زمانیکه سبک موردنظر خود را انتخاب کنید و گیتار مناسب برای آن را تهیه کنید، آموزش های اولیه و پایه ای را شروع کنید تا در انتخاب سبک نیز به شما کمک کند.

دسته۳