استاد منصور پاک نژاد هنرمندی اهل اصفهان هستند که در سال ۱۳۳۹ در این شهر تاریخی چشم به جهان گشودند. آشنایی استاد با ادوات موسیقی با نوازندگی با ساز های کلاویه‌ای و ساز دهنی به دوران نوجوانی بر می‌گردد.

همواره از نوازندگان حاذق و مطرح  موسیقی ایران زمین، استاد منصور پاک نژاد نام می‌برند که نه تنها در ساز دهنی تبحر و مهارت بالایی دارند بلکه توانستند گیتار کلاسیک را نیز در سال ۱۳۹۰ زیر نظر داریوش افراسیابی یاد گرفتند.‌ 

در آموزش مبانی تئوری موسیقی به ایشان پرویز منصوری نقش زیادی دارند البته که یادگیری ساز دهنی به دوران نوجوانی ایشان بر می‌گردد. شاید به همین دلیل است که در این زمینه آن چنان مهارتی دارند که نه تنها ذوق هنر دوستان را بر می‌انگیزد بلکه شاگردان زیادی نیز خواهان یادگیری ساز دهنی نزد این استاد گرانقدر هستند.

مهندس بهمن نوایی از اساتید ایشان در زمینه فراگیری مقدمات نوازندگی گیتار هستند اگرچه نمی توان از نقش آقای داریوش افراسیابی در آموزش مراحل تکمیلی به استاد پاک نژاد چشم پوشی کرد. این آموزش به مدت ۲ سال به طول انجامید. 

البته با توجه به توانمندی بالایی که ایشان داشتند مدتی را نیز صرف آموزش نوازندگی سنتور و کلارینت کردند. آشنایی ایشان با استاد پرویز منصوری در سال ۱۳۶۶ را می توان دریچه ای در غنی سازی دانش تئوریگ و افزایش درک موسیقایی ایشان دانست.

علاقه و سخت کوشی که استاد پاک نژاد برای کسب تجربیات و یادگیری جدید ترین متد ها داشتند ایشان را هدایت می‌کرد همواره برای آموختن از اساتید داخلی و خارجی راغب باشند. شاید به همین دلیل است که ایشان گنجینه عظیمی از علم و دانش و تجربه در زمینه گیتار و ساز دهنی دارند‌. 

استاد پاک نژاد در رشته زبان انگلیسی از دانشگاه فارغ التحصیل شدند و از دیگر علائق که به طور جدی دنبال می‌کنند می‌توان شعر، ادبیات و عکاسی را نام برد. البته به گفته خودشان لذتی را که در زمان آهنگسازی، نوآوری در گیتار و ساز دهنی می برند نمی توانند با هیج چیز دیگری جایگزین کنند. از فعالیت‌های اصلی ایشان تدریس گفتار، ساز دهنی و تنظیم قطعات موسیقی برای این دو ساز است. 

مجموعه کتب آموزش هارمونیکا به تالیف منصور پاک‌نژاد

سابقه هنری

  • استاد منصور پاک نژاد از مفاخر موسیقی ایران زمین هستند که نه تنها کنسرت‌های آموزشی بسیاری را اجرا کرده اند بلکه ۱۵ سال است هنر دوستان زیادی آموزش‌هایی را از طریق ورکشاب در تالار فارابی، کاخ سعد آباد، ایوان شمسی و سالن کنسرت سرنا دریافت کردند.
  • از سال ۱۳۸۳ به مدت ده سال در سالن سرنا، قطعات متعددی را اجرا کردند.
  • استاد در سال ۱۳۸۳ در سالن فارابی نیز اجرا داشتند.
  • هنر جویان دانشگاه هنر حتما اجرا بی‌نظیر استاد در سال ۱۳۸۹ به خاطر دارند.
  • استاد در سالن کاخ سعد آباد در سال ۱۳۹۰ نیز برای علاقه‌مندان به هنر موسیقی اجرا کردند.
  • از دیگر سوابق هنری فاخر ایشان می توان به اجرا در سالن ایوان شمس در سال ۱۳۹۳ اشاره کرد.

 سوابق آموزشی

با توجه به اینکه استاد پاک نژاد علاوه بر توانمندی و مهارتی که دارند قادرند ساز دهنی را به شیوه بسیار روان و شیوا تدریس کنند. علاقه مندان بسیاری در آموزشگاه موسیقی سرنا از آموزش‌های خصوصی ساز دهنی مقدماتی تا پیشرفته ایشان بهره جستند. 

هم چنین ایشان در زمینه تالیف و نگارش چندین کتاب نیز فعالیت داشتند که با استقبال اهالی هنر نیز مواجه شدند از جمله:

چهار جلد کتاب خود آموز ساز دهنی: ساز دهنی ترمولو (۱۳۸۰)، ساز دهنی کروماتیک (۱۳۸۲)، ساز دهنی دیاتونیک ۱۰ سوراخ (۱۳۸۹)، کتاب خود آموز طلایی (۱۳۹۶).

برای یادگیری ساز خوش‌صدا و دل‌فریب هارمونیکا آماده هستی؟ یادگیری را با مجموعه آموزش سازدهنی در سایت خنیاگر آغاز کن و با تدریس دل‌نشین و دقیقِ معلمی باتجربه از پیشرفت و نوازندگی لذت ببر.

هارمونیکا خنیاگر