با کسب مهارت در نوازندگی پیانو، چه فرصت‌های شغلی را در آینده می‌توان برای یک پیانیست متصور شد؟ در واقع، فرصت شغلی مهارت پیانو چیست؟ در این مطلب فرصت‌های شغلی برای یک پیانیست را با یکدیگر مرور می‌کنیم.

به طور خلاصه، فرصت‌های شغلی بالقوه برای پیانیست‌ها را می‌شود این گونه بیان کرد:

 • هم‌نوازی: پیانیست‌ها اغلب برای همراهی با خواننده‌ها، اجراکنندگان حرکات نمایشی و هم‌نوازی با سایر نوازندگان در انواع محیط‌ها، از جمله کنسرت‌ها، سالن‌های اجرا و یا برای ضبط قطعات مختلف استخدام می‌شوند.
 • آهنگسازی: پیانیست‌ها می توانند از مهارت‌های خود برای آهنگسازی و خلق موسیقی استفاده کنند. این قطعات ممکن است توسط سایر نوازندگان اجرا شود و یا برای انتشار به منظورهای تجاری نیز مورد استفاده قرار گیرد.
 • تنظیم‌کننده: پیانیست‌ها هم‌چنین می‌توانند قطعاتِ موجود و از پیش ضبط‌شده را برای گروه‌های مختلف، به منظورهای متنوع و سازبندی‌های متفاوت تنظیم کنند.
 • نوازنده استودیویی: پیانیست‌ها اغلب برای نوازندگی در استودیوهای ضبط جهت طیف وسیعی از پروژه‌ها، از جمله تبلیغات، فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی استخدام می‌شوند.
 • موسیقی درمانی: متخصصان روان‌شناسی و موسیقی درمانی از موسیقی برای جلساتشان استفاده می‌کنند. در واقع آنها از پیانیست در کمک به افرادی که با طیف وسیعی از چالش‌های جسمی، عاطفی و شناختی مواجه هستند استفاده می‌کنند.

فرصت‌های شغلی عمومی برای پیانیست‌ها

مواردی که در بالا گفته شد، فرصت‌های شغلیِ ویژه برای مهارت پیانو بود. فرصت‌هایی که به طور خلاصه به آنها پرداخته شد. حال می‌خواهیم به فرصت‌های کلی و عمومی که برای یک پیانیست وجود دارد بپردازیم، برخی از فرصت‌های شغلی خاص که یک پیانیست می‌تواند در آن به فعالیت بپردازد عبارتند از:

 • پیانیست کنسرت: پیانیست‌های کنسرت، برای مخاطبان، موسیقی کلاسیک و سایر انواع موسیقی را اجرا می‌کنند. آنها ممکن است در کنسرت‌های تک‌نوازی، اجرا در همکاری با ارکستر یا کنسرت موسیقی مجلسی همراهی کنند.
 • پیانیست ارکسترال: پیانیست‌های ارکسترال، پیانو را در ارکسترهای سمفونی، ارکسترهای مجلسی و سایر گروه‌ها می‌نوازند. آنها هم‌چنین ممکن است کنسرتو پیانوی تک‌نفره خودشان را نیز در مقیاس شهرت و محبوبیت خودشان داشته باشند.
 • نوازنده استودیویی: نوازندگان استودیویی، پیانو را در استودیوهای ضبط برای طیف وسیعی از پروژه‌ها، از جمله پروژه‌های تجاری و صنعتی، تبلیغاتی، برنامه‌های سرگرم‌کننده و… اجرا می‌کنند.
 • تولیدکننده موسیقی: پیانیست‌هایی که تجربه در تولید موسیقی دارند، می‌توانند از مهارت‌های خود در زمینه تهیه‌کنندگی موسیقی برای انواع پروژه‌های مختلف و متنوع استفاده کنند.
 • مدرس موسیقی: پیانیست‌ها می توانند به دانش‌آموزانی از تمام سنین و توانایی‌ها در زمینه تدریس پیانو آموزش دهند.
پیانو خنیاگر

سایر زمینه‌های فعالیتی برای یک پیانیست

علاوه بر موارد فرصت‌های شغلی خاص که در بالا اشاره شد، پیانیست‌ها می‌توانند در زمینه‌های مختلف دیگری نیز کار پیدا کنند، مانند:

 • آموزش: پیانیست‌ها می‌توانند به عنوان معلم، استاد یا توسعه‌دهنده برنامه درسی در محیط‌های آموزشی کار کنند.
 • مدیریت هنری: پیانیست‌ها می‌توانند از مهارت خود در نقش‌های مدیریت هنری، مانند مدیر برنامه، مدیر بازاریابی یا تهیه‌کننده کنسرت استفاده کنند.
 • موزه‌ها، کتابخانه‌ها و فضاهای جمعی: پیانیست‌ها گاهی در موزه‌ها و کتابخانه‌ها کار می‌کنند. بدین صورت که به اجراهای موسیقی و برنامه‌های آموزشی می‌پردازند.
 • فناوری: پیانیست‌هایی که تجربه‌ی کاری و مهارت در فناوری موسیقی دارند می‌توانند در زمینه‌های مختلف مرتبط با تکنولوژی روز، مانند توسعه نرم‌افزارها، مهندسی صدا، نشر موسیقی و… کار کنند.

فرصت‌های شغلی نوظهور برای مهارت نوازندگی پیانو

با پیشرفت فناوری، فرصت‌های شغلی جدیدی برای پیانیست‌ها در حال ظهور است. به عنوان مثال، پیانیست‌هایی که با تکنولوژی روز آشنایی دارند و مهارت‌هایی در زمینه ارتباطات مجازی دارند ممکن است بتوانند در موارد زیر کار پیدا کنند:

 • مشاور موسیقایی: پیانیست‌ها می‌توانند از مهارت‌های خود در زمینه انواع مشاوره‌های موسیقایی برای مصارف و موارد صنعتی، تبلیغاتی، تجاری و آموزشی استفاده کنند.
 • تهیه‌کننده موسیقی: پیانیست هایی که در بازاریابی هنری و دیجیتالی مهارت دارند، می‌توانند از مهارت‌های خود برای خلق موسیقی به منظورهای تجاری برای سایر نوازندگان استفاده کنند.
 • آهنگساز بازی‌های ویدیویی و سایر رسانه‌های ارتباطی: پیانیست‌ها به طور وسیع در ساخت انواع موسیقی برای بازی‌های ویدیویی، فیلم‌های سینمایی و سریالی، برنامه‌های تلویزیونی، مصارف تبلیغاتی و سایر رسانه‌های جمعی استفاده کنند.

سخن پایانی

همان طور که مرور کردیم، فرصت‌های شغلی زیادی برای پیانیست‌ها، چه به صورت بالفعل و چه بالقوه و در آینده وجود دارد. پیانیست‌هایی که در تدریس، آهنگسازی، تنظیم، اجرای موسیقی و استفاده از فناوری موسیقی مهارت دارند، برای موفقیت در طیف وسیعی از مشاغل در موقعیت خوبی قرار می‌گیرند.

امکانات بی‌پایان است! مهارت پیانو فرصت‌های شغلی متنوع و هیجان‌انگیزی به همراه دارد که در عین لذت‌بخش بودن، درآمدزا نیز هستند و هر علاقمندی را به خود جذب می‌کنند. همین امروز اگر آموزش پیانو را آغاز کنی، رسیدن به فرصت شغلی مهارت پیانو، هر روز هم‌وارتر می‌شود.