در طول سالیان، اساتید و آموزگاران ساز سه تار از متدها، روش‌ها، و کتاب‌های مختلفی برای آموزش سه تار به هنرجویان خود استفاده کرده‌اند. همچنین کتاب های مختلفی نیز توسط اساتید این هنر برای روشن شدن مسیر یادگیری تالیف شده اند. در ادامه این مطلب، ما سه نمونه از بهترین کتاب های آموزشی تالیف شده را برای دانلود رایگان علاقمند قرار داده ایم، تا با استفاده از آنها بهتر بتوانند اقدام به یادگیری این ساز دلنشین بنمایند. البته روشن است که مطالعه ی این کتاب ها به تنهایی برای یادگیری سه تار نوازی کافی نیست، و باید در کنار آن از آموزش های تصویری یا حضوری اساتید سه تار استفاده کنید، و مهم تر از آن به طور مداوم و مستمر، آموخته‌های خود را تمرین کنید. اما برای شروع کسیر، می تواند بسیار راهگشا باشد.

احتمالا می دانید که روش انتقال و آموزش سه تار در طول تاریخ سینه به سینه بوده است، در قرن گذشته تعدادی کتاب برای آموزش تار تالیف شده اند که در عنوان بعضی از انها، در کنار نا تار، از سه تار نیز یاد شده است. کتاب هایی که در این مقاله برای شما آورده شده اند، کتاب هایی هستند که به صورت تخصصی و اصولی نواختن سه تار را به شما آموزش می دهند. پس حتما این کتاب ها را دانلود کرده و با دقت مطالعه کنید.

>> دانلود کتاب آموزش دستور سه تار

>> دانلود کتاب آموزش سه تار از جلال ذوالفنون

>> دانلود کتاب آموزش سه تار کیوان ساکت

مجموعه آموزشی تار خنیاگر

تمام کتاب های آموزشی برای همه‌ی سازها، دو نوع دارند. یکی کتاب‌هایی که اصول و تئوری نوازندگی، از مفاهیم پایه تا پیشرفته را آموزش می دهند تا در نهایت هنرجو بتواند قطعات مختلف را با ساز موردنظر بنوازد، و دیگری کتاب هایی که قطعه به قطعه، و آهنگ به آهنگ نوازندگی با ساز موردنظر را آموزش می دهند. عموما هر دو مدل این کتاب ها در آموزشگاه ها و توسط مدرسان، تدریس می شوند. کتاب هایی که قواعد و اصول نوازندگی را از ابتدا آموزش می دهند، طبعا آکادمیک تر بوده و سواد موسیقی شما را بالاتر می‌برند و به همین دلیل اصولا، مدرسان تاکید بر یادگیری این کتاب‌ها دارند. در کنار آنها کتاب‌هایی نیز که قطعات مختلف را آموزش می دهند، جذابیت بیشتری برای نوازنده ایجاد می کنند، و او را به ادامه ی مسیر یادگیری دلگرم می کنند. بنابراین هر دو نوع از کتاب های آموزشی به جای خود مفید و لازم هستند.